deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. Slovo deprese pochází z latinského „depressio“ což znamená stlačení nebo potlačení. Deprese doprovází špatná nálada, křečovitý výraz v obličeji, únava a vyčerpání, beznaděj a úzkost často doprovázená poruchami spánku.
Jde tedy primárně o to odbourat tlak a sevření, zlepšit pocitový komfort v těle, zbytečně nemyslet a najít ve svém životě nový smysl a radost. To všechno je díky čínským cvičením možné, dřív však než se začnete, měli byste něco málo vědět jak vznikla, co nabízejí, jaký mohou mít význam pro člověka dnešní doby a jaká úskalí se dají při jejich praktikování očekávat. Pojďme si tedy na tyto otázky popořadě odpovědět.
První oblast čínského cvičení – Taijiguan
Taijiguan vznikl jako vrcholná forma dlouhodobého vývoje v oblasti bojových umění. (já vím, že to s depresemi zrovna nesouvisí, jenže právě tohle vás může naučit jak s tím, co vás svírá a bolí, pracovat). Představte si adepty různých škol a stylů jak po mnoho let a generací bojují. Často bojují nejen s ostatními, ale také sami se sebou. Vždycky je ale někdo lepší a to vede k depresi. Stále nejste spokojeni a když se z toho nezblázníte, nebo neupijete, začne vám docházet, že v určité oblasti svého života jste se dostali na svůj vrchol, chcete-li konec. Víc už z toho prostě nevymačkáte. Pokud budete dál usilovat a tlačit na pilu, přijdou deprese. Jakmile vám tenhle princip (přicházení a odcházení) začne být jasný, dáváte souhlas životu, aby vám přinesl změnu. Takže vždy, když se něco nedaří (třeba vyřešit psychický problém,) nemá smysl s tím bojovat, naopak je potřeba uvolnit tlak a zvolit novou strategii třeba tím, že studujeme principy. Princip je něco jako návod k používání, když jej neznáte, můžete se dopouštět nevědomých chyb a ty vás následně vytrestají. I život má své principy a když je znáte a respektujete, váš pocitový komfort se výrazně zvýší, dostaví se radost a samozřejmě odejdou nepříjemné deprese.
Základním principem v čínských cvičení – umění je práce s energií. (neboli s pocitem v těle)
Druhá oblast čínských cvičení – čchi-kung
Čhi-kung vznikl spontánně a zcela nahodile. Lidé v tvrdých podmínkách ve velkém pracovním vytížení s minimálním přísunem jídla byli sami sobě mnohem blíž a v tom měli jedinečnou příležitost něco zásadního pochopit a poznat. Když musíte podávat dlouhodobý vytrvalostní výkon, potřebujete se umět uvolnit a dělat pokud možno efektivní a úsporné pohyby. V mysli udržovat klid a emociálně se nerozrušovat. Tím se dostáváte do meditativního stavu a to je velmi dobrý základ každého Čchi-kungu. (nebo radostného života bez depresí)
Během zlatého věku, který dopřával niternému vývoji a spiritualitě, se mnozí lidé z orientu stahovali do ústraní klášterů kde rozvíjeli své dovednosti v oblasti boje a Čchi-kungu. Z konkrétních potřeb se poté vyvinuly různé směry, které můžeme rozdělit na bojový, zdravotní a spirituální. Teprve po mnohem delší době se Čchi-kung začal nesměle rozšiřovat i za hranice svého původu a dnes jej lidé po celém světě vyhledávají jako nástroj rozhojňování a kultivace životní síly, která je primární základnou pro udržení fyzického a duševního zdraví.
Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že Čchi-kung je o vašem niterném rozvoji, kdežto Taijiguan vás učí jak obstát vůči tlakům působícím z vašeho okolí. Čchi-kung navyšuje citlivost, Taiijiguan dodává stabilitu a odolnost. (Řekl bych dvě ruce jednoho organizmu). Nejedná se pouze o fyzickou, ale i duševní aktivitu, která jako jediná svého druhu dokáže navracet konfliktní situace zpět k rovnováze.
Bohužel většina zájemců o konkrétních možnostech Čchi-kungu a Taijiguanu vůbec nic neví a když se rozhodují co si vybrat, jejich volba je zpravidla nahodilá. Když se rozhodnou pro Taijiguan mají za to, že budou dělat nějaký čínský zdravotní tělocvik, který má hodně společného s jógou. (mám na mysli především jednoduchost, uvolnění a klid) Jenže tím se velmi mýlí a jejich zmatek a nervozita může začít gradovat zejména tehdy, pokud začali navštěvovat školu zabývající se kompletním výcvikem. Kompletní výcvik představuje učení relativně dlouhé sestavy pozic a pohybů, které jsou velmi náročnou záležitostí na koordinaci a zapamatování. K tomu pak přibydou drily s partnerem a na završení sestava s mečem, tyčí, šavlí, nebo vějířem. Tento program je samozřejmě rozdělen do několika let jenže když si zaplatíte kurz, abyste se jednou za týden trochu hýbali a při tom máte ještě nějaké problémy, sotva můžete v takovém projektu obstát. A právě v tom se nachází bod zlomu, po kterém to hodně lidí vzdává aniž by okusili benefity těchto úžasných cvičení.
Abyste se k účinku čínských cvičení přiblížili tím nejlepším způsobem, nedávejte důraz na to jak to vypadá, nepodléhejte depresím, když vám to hned nejde, nezapomínejte že každý začátek je těžký. Není možné být víc precizní i kdyby to vaše mysl kdoví jak chtěla, tělo se musí teprve přizpůsobit a to chce čas. To co je opravdu důležité, je udržování pozornosti v těle. Není to nic jednoduchého, protože rozum chce stále velet a tady je tak trochu odstavený. Pozornost v těle spojená s relaxací (nikoli koncentrovaným úsilím) přináší vnímání a díky němu se můžeme dostat k plynutí. Plynutí je základní vlastností životní energie. Bohužel svým chtěním, ale i nechtěním jsme od plynutí a tedy od energie často odděleni. Naše životy jsou plné zištného jednání a to je vždy poznamenáno chtěním. Když něco chci, tak se zpravidla začínají objevovat situace a věci, které nechci a tím se dostáváme do bludného kruhu, z kterého není úniku, neboť řada z nás nic jiného než chci a nechci nezná. To samozřejmě vyvolává tlak na psychiku a důsledkem je zablokování energie a deprese.
Naše životy jsou plné tlaků, odporů, zamrznutí, hodnocení a díky tomu ztrácíme kontakt se svou přirozeností a plynutím. Plynutí je stavem nacházejícím se mimo chtění a nechtění. Je doprovázeno komfortním pocitem v těle, který je zároveň našim zdrojem a podstatou. Dnes je však normální cítit se špatně a lepší pocit je nahodilá vzácnost. Není proto divu, že stále víc lidí tento psychický patogen buď negativně ventiluje, anebo před ním pomocí drog a opiátů uniká.
Čínská cvičení rozhýbávají tělo, pomáhají se v něm uvědomit a podporují plynutí. Je tu však jedno úskalí. Pracujete s tím co je a to nemusí být ideální. Takže nepříjemné pocity, které vás mohou, ale nemusí na začátku doprovázet jsou obrazem vašeho obsahu. Ten se potřebuje pročistit, obnovit, ale především najít a to chce čas. Pokud vás tento článek inspiroval, napište nám něco do komentáře nebo klikněte na zvoneček k odběru. 🙂
Když jsem si po dnešním tréninku psal poznámky, což občas dělám, abych si zapamatoval trefné komentáře nebo cviky co mě nějak oslovují, přečetl jsem si mezitím tenhle článek a uvědomil si, že onu POZORNOST při cvičení vedu hodně rozumově.. prostě jí chci „vést“, protože bez ní to mám tak nějak polovičatě a tak na ni myslím, ale nechtít ji vést a přitom ji udržet je jakoby uprostřed, ten stav bez síly, bez napětí a odporu a bez myšlení je prostě bod nula. Ten hledám.
Díky Jiří!
Martin