Historie Shiatsu

Shiatsu je původem z Japonska, Tamai Tempaku napsal v roce 1919 knihu kde byly sloučeny poznatky tradiční čínské medicíny se západní fyziologií a anatomií.   O rozšíření shiatsu se zasloužili hlavně jeho tři žáci – Tokujiro Namikoshi, který dosáhl toho, že shiatsu bylo uznáno jako samostatná léčebná metoda, ovšem, aby bylo shiatsu přijato i vědeckými kruhy, musel odstranit jakoukoli zmínku o meridiánech, energii i čínské medicíně. Tím se velice oslabil hlavně psychický a duchovní rozměr. Z tohoto pojetí se vyvinul tzv. Nipponský styl shiatsu, který klade velký důraz na západní fyziologii s přihlédnutím ke klasické čínské medicíně. Prohloubit původní podobu a účel shiatsu se podařilo Shizuto Masunagovi. Masunaga rozšířil systém klasických meridiánů, vypracoval podrobnou diagnostiku břicha a zad, zajímaly ho psychologické, emocionální i duchovní aspekty energetické nerovnováhy a  propojil tradiční čínskou medicínu s psychologií. Toto je označováno jako zen shiatsu. Katsusuke Serizawa se zaměřil především na účinek akupunkturních bodů a jeho metoda je založena právě na tlaku na tyto jednotlivé body. Vznikaly samozřejmě i jiné druhy shiatsu – např. makrobiotické shiatsu (G.Oshawa, M.Kushiho), bosonohé shiatsu (S.Yamamotová) nebo Ohashiatsu, které v sobě zahrnuje zen shiatsu i Namikoshiho metody (W.Ohashi).

Co vlastně shiatsu je?

Shiatsu nemá český ekvivalent, proto není jednoduché vysvětlit jeho význam. Pokud bychom použili doslovný překlad, znamená shiatsu „tlak prstů“. To ovšem moc neřekne a nikdo nebude mít představu, o co se vlastně jedná. Označení, že shiatsu je forma masáže také nebude úplně nejpřesnější, protože do shiatsu sice masážní techniky patří, ale pouze okrajově. Mě je nejbližší označení, že shiatsu je japonská dotyková terapie, která zahrnuje akupresuru, reflexní terapii, relaxační techniky, masážní hmaty a moxování.

Shiatsu, stejně jako čínská medicína, řeší zdravotní potíže v předstihu, kdy je nemoc ještě „skrytá“ a dává tělu jen určitá upozornění, že není něco v pořádku. A protože nic není hned, tyto signály mohou trvat poměrně dlouhou dobu, než nemoc vypukne ve zjevné podobě. Podle čínské medicíny se dá porovnáním změn v energetickém systému nemoc rozpoznat 6-9 měsíců před tím, než se projeví ve fyzickém těle. Shiatsu neodstraňuje jenom příznaky nemoci, ale řeší skutečnou příčinu vyladěním energetické nerovnováhy organismu. Mnozí klienti si myslí, že při shiatsu jde o nějaké „dobíjení“ energie, a že jim dodávám něco, co sami nemají. Ono to tak v konečném důsledku může působit, ale jde opravdu jen o to, že energie, která stagnovala se opět dostala do oběhu a energetické poměry se vyrovnaly.