O taijiguanu více.
Pokud chceme ozdravit své tělo a zklidnit mysl,
můžeme začít s učením tzv. formy – sestavy pozic a pohybů, které se provádějí v určitém pořadí a rytmu. Pravidelným cvičením zlepšíme nejen svou pozornost, ale také koordinaci a rovnováhu. Jak postupujeme, vnější úsilí ustupuje a dává prostor vnitřní práci. Zde si osvojujeme vnímání a spolu s ním objevujeme metody a principy, které dávají formě zcela nový a velmi inspirující rozměr. S pochopením těchto principů se naše forma stává vnitřním uměním, které dokáže uvolňovat sílu. Uvolněním této síly můžeme prohlubovat své kung-fu a nebo cvičit jen tak pro radost a plynutí, které bude mít velmi pozitivní odezvu na naše zdraví.
Blahodárný účinek plynutí Taiji se odhaluje
když najdeme rovnováhu mezi tělem, energií a myslí. Na fyzické úrovni musíme spojit horní a dolní část těla, na úrovni energie by měl každý pohyb vycházet z klidu a na mentální úrovni se otevíráme meditativnímu vědomí, které vychází z podvědomé zkušenosti a funguje nezávisle na obsahu mysli.
Taiji je životodárný pramen univerza, Guan je bojové umění.
Taiji-guan je cestou souladu a harmonie, která je studnicí neutuchající síly. Pokud tento princip využijeme ke své sebeobraně, soupeř nebude mít šanci. Než ale dospějeme na tuto úroveň, musíme se dlouho učit technikám a jejich principům. Ve skutečnosti je to neuvěřitelně jednoduché, neboť vše se řídí jedním principem a tím jsou proměny jinu a jangu. Poté co pochopíme proměny, musíme se upevnit v sobě a naučit se využívat jednoty. Se silou celku nemůže jedinec nikdy soupeřit a v tom spočívá tajemství úspěchu. Dospět na tuto úroveň vyžaduje zbavit se všech předsudků a upevnit se v bytí. Tak se vítězí bez boje a pokud nějaký boj nastane, my s tím nemáme nic společného.
Psát by se dalo dlouho ale tím bychom nenašli hloubku umění Taiji – proto nejdůležitější ze všeho je praxe as potom studium. Tím se mysl a tělo spojí do jednoho celku a začne to všechno fungovat. 🙂