Jak Shiatsu probíhá?

Oproti zažitým způsobům různých masáží se shiatsu provádí na zemi. Ne tedy úplně na zemi, ale buď na různých měkkých podložkách nebo na futonu. Na některé klienty to může zezačátku působit poněkud netradičně, protože na to nejsou zvyklí. Pro terapeuta je to však velká výhoda a ulehčení práce s možností využití váhy celého svého těla. Další rozdíl je v tom, že shiatsu se provádí přes oblečení. Jdete-li na shiatsu, je dobré mít něco na převlečení, nejlépe bavlněné tričko, popř. mikinu a hlavně volné kalhoty. Přes upnuté džíny se opravdu některé věci dělat nedají. Někdo si zase myslí, že když odloží oblečení, tak shiatsu bude jaksi „silnější“ nebo příjemnější. Z vlastní zkušenosti však vím, že co je možná příjemnější pro klienta, ještě nemusí být pro terapeuta. 

První shiatsu bývá asi hodinové. Nejdříve se zjistí stav energie „skenováním“ pacientových zad, kde je mapa jednotlivých orgánů a z ní lze odečíst jejich energetický potenciál. Protože se málokdo umí okamžitě uvolnit, zvláště je-li na shiatsu poprvé a neví, co může čekat, prvních zhruba 15-20 minut je o uvolnění a získání důvěry. Po této době většinou všichni zjistí, že při prováděných technikách nic nebolí, a navíc je to příjemné, takže mohou v klidu a beze strachu relaxovat. Je ovšem malé procento pacientů, kteří to nedokáží a stále vás sledují a kontrolují. Po druhé to bývá už většinou mnohem lepší. Další fází je protažení svalů a kloubů, protože stažená místa jsou ochranou hlubšího problému. Klasická masáž sice různé zatuhliny rozmasíruje, ale tím vlastně tělu sebere tyto obranné mechanismy, aniž by řešila důvod, proč vznikly. Nakonec se ošetří meridiány, které jsme zjistili na začátku a klient ještě chvíli odpočívá.

Pokud chce klient na svém zdraví „zapracovat“ ještě více, dostane podle svých obtíží buď již namíchaný bylinný čaj, nebo recept a nechá si ho připravit. Další možností je konzultace ohledně stravování a sestavení jídelníčku, který je také závislý na daném problému. Může si také vybrat z nabídky různých bylinných olejů, mastí a tinktur.

V jakých případech lze shiatsu použít?

Shiatsu je použitelné víceméně u každé diagnózy, minimálně jako podpůrný prostředek. Do našeho Centra dnes většinou chodí na ošetření lidé s problémy, které klasická medicína buď ještě za žádný problém nemá, nedokáže je diagnostikovat, nebo si s nimi neví rady. Jsou to pacienti, kteří „jen“ trpí nespavostí, bolestmi hlavy, zad, zažívacími problémy, různými nespecifickými bolestmi apod. Přibývá také lidí s psychickými potížemi jako je deprese, psychická labilita, neodolnost vůči stresu. Pomocí shiatsu se dají léčit alergie, astma i snížená imunita organismu. Samostatnou skupinu tvoří ženy, které mají potíže s otěhotněním. Těch je dnes čím dál tím víc, snad právě proto, že věková hranice žen s tímto problémem je v průměru kolem 35 let. Mám několik klientek, které pomocí shiatsu snadno otěhotněly (u jedné z nich nepomáhalo ani opakované umělé oplodnění a věkově byla na hranici 40 let) a následně porodily krásné, zdravé a donošené děti.  Shiatsu také využívají jako kompenzaci sportovci, a to jak profesionální, tak rekreační. U těch rekreačních se většinou jedná o srovnání stavu po jednorázovém (většinou přehnaném) sportovním výkonu (bolesti zad, natažené šlachy apod.), více výrazné účinky shiatsu jsou u profesionálních sportovců, kde pravidelné uvolnění celého těla a psychická relaxace má vliv na podávaný výkon.

Nakonec….

Jak jsem již napsala na začátku, shiatsu a jiné podobné alternativní metody jsou jen jednou částí celku. Protože zdraví, to není jen o výživě nebo jen o cvičení nebo v tom, že mám pevné morální zásady. Můžete jíst jenom rýži, dávat si klystýry a kolem řeznictví chodit se zavřenýma očima, ale když se nebudete hýbat a smysluplně něco dělat s tělem, tak časem zatuhnou klouby, šlachy se zkrátí a vy se ani neohnete. A naopak, můžete cvičit každý den, budete-li se ale stravovat po hospodách a rychlých občerstveních tak vám to taky nebude příliš platné. Ani dogmatické dodržování čehokoliv (desatera,různých nauk, atd.) vás neudělá zdravější a šťastnější. Protože zdraví je rovnováha a harmonie všech výsečí kruhu, které dohromady dávají nekonečno.