Čchi-kung (Gigong)

Čchi-kung je staré čínské umění, které specifickým způsobem za pomocí těla, dechu a mysli obnovuje a harmonizuje předivo života- energii čchi. Harmonický tok čchi je základním předpokladem pevného zdraví a dlouhého života. Pomocí čchi-kungu se můžete naučit své tělo a jeho energii lépe vnímat, vyvažovat, obnovovat a tím se navracet k sobě a své přirozenosti.

O čchi-kungu více.

Energie čchi a proměny života

Energie čchi je nedílnou součástí každého života. Její distribuci ovládá a řídí autonomní systém – podvědomí. Podvědomí za nás dělá spoustu věcí a tou nejdůležitější je, že udržuje náš organizmus ve funkčním, vegetativním stavu. Na jeho popud dýcháme, jíme, hýbeme se, spíme; svým způsobem provádíme nevědomé a spontánní formy čchi-kungu, (sebe obnovy), který v nás udržuje křehkou rovnováhu mezi příjmem a výdejem, pohybem a klidem, napětím a uvolněním, mužským a ženským principem. Jakmile tento přirozený rytmus začne ovládat programově nastavená mysl, začnou přicházet potíže. Čchi-kung je projektem, který vás pro daný čas odprogramuje, restartuje a navrátí do přirozeného rytmu. Pokud v něm najdete zalíbení, změní váš životní styl a vy najdete sebe a své místo na zemi. Budete tím, kým máte být a můžete dělat to, co vás baví a naplňuje.

Vnější a vnitřní praxe Čhi-kungu

Čchi-kungová praxe vycházející z těla je vnější, nazývá se Wei-kung a je vhodná pro začátečníky.

Jak probíhá wei-kung?

Specifickými pohyby protahujeme šlacho svalové linie. Tím se tělo prokrví a je stimulována meridiánová čchi. Tato čchi podporuje všechny tkáně včetně mozku a vnitřních orgánů. Pokud je vytvořen nadbytek ukládá se v dutinách a přehradách, jako depozitum životní síly. Všechno je vzájemně propojeno a zavlažováno jednou energií čchi. Ta by neměla být ani moc horká ani moc chladná. (nadměrné horko představuje nadbytek pohybu, chlad naopak jeho nedostatek) Čchi-kung je součástí čínské medicíny která vychází z teorie o jinu, jangu a pěti prvcích. Dřevo náleží játrům, oheň srdci, země je spojena s žaludkem, kov jsou plíce a voda souvisí s ledvinami.

V běžném životě může být ekvivalentem čchi-kungu příroda, klid, samota a občasný půst. V dynamickém aspektu pak rekreační sport, turistika, plavání, lyžování zkrátka všude tam, kde tělo zvyšuje svůj pocitový komfort tím že okysličí, pročistí, rozhýbe, oživí a je nám v něm dobře.

Cvičení Čchi-kung v tomto ohledu představuje vyšší level, protože oživuje nejen fyzické tělo, ale zároveň působí do mnohem jemnějších a hlubších struktur.

Čchi-kung má za cíl rovnováhu, tento abstraktní pojem nabývá konkrétních rozměrů pokud se dokážeme vnímat; když pouze myslíme ale necítíme, zdraví prospěšnou míru všech věcí zpravidla míjíme. 🙂

Čchi-kungová praxe vycházející z meditativní mysli je vnitřní, nazývá se Nei-kung a je vhodná pro pokročilé

Jak probíhá nei-kung?

I v tomto případě následujeme nějaký vnější rámec pohybu, ale na rozdíl od Wei-kungu, kdy se naše pozornost nacházela venku tentokráte jsme uvnitř. Tato úroveň pracuje s vnímáním, meditativní myslí, dechem a představou. Náš pohyb už neřídí tělo, ale myšlenka-představa. Díky tomu se dokážeme neuvěřitelně uvolnit a pozorností zacílit na energetická centra, jejich probuzení a vzájemné propojení je nejen obrazem kvalitního čchi-kungu, ale zároveň i spirituálního pokroku.

Než začnete

Každé čchi-kungové praxi by mohla předcházet průprava. Není od věci pročistit tělo, vynechat pár dnů maso, alkohol, těžká jídla, naordinovat si klid a pravidelně se obnovovat tím, že budete jen sami a pro sebe. Ideální jsou procházky přírodou, kde není hektický turistický ruch a samozřejmě nějaká ta četba, která vás nažhaví a motivuje. Čhi-kung je životní styl, stav vědomí, stav bytí a jako takový by se neměl opouštět. Tím byste se dostávali do výkyvů, které by vašemu tělu a psychice nemusely prospívat. Již kdysi dávno moudří tohoto světa věděli, že základ je stabilita, žádné výkyvy a to je rovnováha. Rovnováha je naší nejhlubší podstatou. Protože jsme na to však zapomněli, měli bychom si tu a tam zacvičit čchi-kung. 🙂

VIDEO PRŮVODCE ČCHI-KUNG