Čchi-kung (Gigong)

Čchi-kung je čínské umění, které prostřednictvím těla, dechu a mysli obnovuje a harmonizuje čchi – bioenergii našeho těla. Harmonický tok Čchi je základním předpokladem pevného zdraví a dlouhého života. Hojná a vyvážená čchi nás ochraňuje od nežádoucích emocí, frustrací a stresu. Pomocí cvičení čchi-kung se můžete naučit svou energii lépe vnímat, vyvažovat, obnovovat a tím se navracet k sobě a své přirozenosti.

O čchi-kungu více.

Energie čchi a proměny života

Energie čchi je nedílnou součástí každého života. Její distribuci ovládá a řídí náš autonomní systém, který se nazývá podvědomí. Podvědomí za nás dělá spoustu věcí a tou nejdůležitější je, že udržuje naše tělo ve funkčním, vegetativním stavu. Na jeho popud dýcháme, jíme, hýbeme se, spíme; svým způsobem provádíme nevědomé a spontánní formy čchi-kungu, který v nás udržuje křehkou rovnováhu mezi příjmem a výdejem, pohybem a klidem, napětím a uvolněním, mužským a ženským principem. Tento mechanizmus je navíc ovlivňován tzv. proměnami, v nichž každé tělo stárne a v důsledku toho mění kvalitu a množství energie. Proto počátek života patří cestě od sebe a pohybu a s přibývajícím věkem se navracíme k sobě a stále víc toužíme po klidu. Pokud pohyb a klid působí společně naše energie je vyvážená a kontinuální. Jinými slovy všechno co děláme, by mělo vycházet z klidu a do klidu se zase navracet. Potom si udržíme radost, vitalitu a zdraví i v pokročilejším věku.

Tři centra energie, tři centra vědomí

Naše životy jsou nerozlučně spojeny s třemi energetickými centry a každé z nich má svou specifickou úlohu a význam. Spodní část těla náleží bytí, prostřední cítění a horní myšlení. Centrum bytí je spojeno s podbřiškem a svou energii čerpá především z jídla a sexuality. Centrum cítění se nachází v srdci a svou energii má díky lásce a empatii. Centrem myšlení je hlava vědomí, které je schopno uvědomovat si konkrétní myšlenky a s nimi tvořit svou jedinečnou realitu. Tyto tři okruhy jsou klíčovým tématem čchi-kungu a meritem konkrétních cvičení. Každá oblast má svou reflexní zónu a tu je třeba pozorností oživit a spojit s ostatními centry. Tím se naše fyzická realita spojuje s jemnějšími, energetickými obaly a my prožíváme pocity lehkosti, radosti a harmonie.

Vnější a vnitřní praxe Čhi kungu

Čchi-kungová praxe, která vychází z mechaniky tělesného pohybu je vnější a nazývá se wei-kung. Využívá konkrétní tělesné pozice a pohyby, které mají za cíl ovlivnit příslušný meridián a s ním spojený vnitřní orgán. Většinou se tak střídá 5 až 8sm základních pohybů a tím dostane náš organizmus z hlediska nabuzení energie všechno co potřebuje. Klasickým zástupcem wei-kungu je známý, populární soubor Osmi kusů brokátu.
V běžném životě se dá Wei-gong přirovnat k rekreačnímu sportu, chůzi, plavání, nebo jiné klidné pohybové aktivitě, kde člověk své tělo oživí, ale nadměrnou zátěží nevysiluje. Wei-kung je ideální pro začátečníky.

Vnitřní čchi-kungová praxe se nazývá nei-kung a je pokročilá. Pracuje nejen s tělem, ale i myslí dechem. Na rozdíl od wei-kungu, kde tělo něco nacvičuje a mysl bývá občas nepřítomná, zde se nacházíme ve zcela opačném režimu, protože primární představa řídí sekundární pohyb. Díky tomu fungují tělo a mysl jako jeden nerozlučný celek. (v běžném životě tomu tak zpravidla není, protože buď je aktivní tělo, anebo mysl. aby fungovalo obojí dohromady je vzácnost a setkáváme se s tím právě při cvičení Tchaj-Ti, anebo Čchi-kungu.

V běžném životě se dá nei-kung přirovnat k umění, poezii, kráse, lásce, zkrátka k esenciálnímu prožitku konkrétní přítomnosti.

Čínští mistři vytvořili během tisíců let celou řadu čchi-kungů. od těch relativně snadných, krátkých k poměrně dlouhým a náročným souborům. Vše se však točí pořád dokola kolem jediného principu a tím je vnímavost a pozornost v těle. Na zlepšení kondice, pohyblivosti a rovnováhy je ideální wei-kung, na sladění třech okruhů energie už potřebujete nei-kung. Nei-kung a wei-kung je jako vnější muž a vnitřní žena, v jejich spojení lze najít tajemství a krásu čchi-kungu.

Než začnete

Každé čchi-kungové praxi by měla předcházet průprava. Není od věci pročistit tělo dietou, vynechat pár dnů maso, alkohol a těžké tuky. Trochu víc se začít hýbat, třeba krátkými procházkami. Energie se oživí a spolu s tím přichází i chuť něco nového začít. Když je člověk se svou energií dole, může mít deprese a v takovém stavu ho nic nerozhýbe, protože jeho rozhodnutí jsou plná záporu. Další průpravou a dovedností je učit se každý prožívaný okamžik lépe vnímat a když bude moc hektický, tak se v něm uvolnit. Uvolnění není technikou, je stavem, který přihází, pokud se dokážeme přijmout a nevytváříme vůči prožívané realitě odpor. Těmito malými krůčky budete svůj čchi-kung posouvat k astronomickým výšinám. Že nevěříte? Chápu, vyzkoušejte a uvidíte.