Čchi-kung (Gigong)

Čchi-kung je staré čínské umění, které spojuje tělo, dech a mysl v jeden harmonický celek.
Tím se přirozeně obnovuje podstata života – energie čchi. Vyvážený a dostatečný tok čchi je základním předpokladem pevného zdraví a dlouhého života. Pomocí čchi-kungu lze rozvíjet koordinaci, rovnováhu a postupem času i vnímání, vnitřní klid a duchovní vhled. Člověk se tak postupně dostává do souladu, který ho přirozeně navrací k sobě a jeho vlastní přirozenosti.

O čchi-kungu více.

Energie čchi a proměny života

Energie čchi je nedílnou součástí každého života. Její proudění a distribuci ovládá autonomní systém – podvědomí. To za nás zajišťuje nespočet činností, z nichž tou nejdůležitější je udržení organismu ve funkčním, vegetativním stavu. Na jeho podnět dýcháme, jíme, pohybujeme se, spíme – v podstatě provádíme nevědomé a spontánní formy čchi-kungu (sebe obnovy). Tento přirozený proces v nás udržuje křehkou rovnováhu mezi příjmem a výdejem, pohybem a klidem, napětím a uvolněním, a samozřejmě i mezi mužským a ženským principem.

Pokud však děláme něco vědomě, účinek se zesiluje a právě v tom spočívá význam čchi-kungu

Na začátečnické úrovni je čchi-kung vnímán jako klidné, protahovací cvičení. S rostoucí zkušeností a praxí se však proměňuje v mocný rituál, který nás uvádí do prostoru klidu a rovnováhy – místa, kde dochází k hluboké regeneraci a léčení. Stává se životním stylem, jenž přináší nenásilné, ale hluboké strukturální změny do všech oblastí života.

Díky tomu se člověk lépe poznává a objevuje své místo na Zemi. Stává se tím, kým má být – a může dělat to, co ho naplňuje a baví.

Vnější a vnitřní praxe Čhi-kungu

Vnější Wei-kung

Jak probíhá wei-kung?
Specifickými pohyby protahujeme šlacho-svalové linie, čímž aktivujeme proudění krve a stimulujeme meridiánovou čchi. Tato čchi vyživuje všechny tkáně v těle – včetně mozku a vnitřních orgánů. Vznikne-li přebytek, ukládá se v dutinách a přirozených přehradách kde zůstává jako depozitní rezerva. (proto bychom měli svou energii sledovat a hlídat, nepřepínat se a rozhodně nečerpat z rezerv, může to mít nedozírné až fatální následky).

V těle je vše propojeno a zavlažováno jednou energií – čchi. Díky klidnému pohybu bez důrazu na výkon zůstává čchi vyvážená – není tedy ani horká,(v nadbytku) ani chladná (v nedostatku). Z této harmonie těží celý organismus, včetně vnitřních orgánů.

V běžném životě může čchi-kung částečně nahradit příroda, klid, samota či občasný půst. V dynamické podobě pak rekreační sport, turistika, plavání, lyžování – zkrátka vše, co přináší pocit pohody a vnitřního uvolnění.

Vedlejším účinkem čchi-kungu, který vám jiné aktivity nenabídnou, je schopnost vnímání, které obnovuje rovnováhu mezi myšlenkou a pocitem. A potom samozřejmě vyvážené zapojení celého těla.


Vnitřní Nei-kung

Jak probíhá nei-kung?
Vstupní branou do praxe nei-kungu není pohyb, ale klid. Klid uvolňuje všechny struktury a vytváří vnitřní prostor. Pohyb, který nastane z klidu je nenásilný, měkký a přirozený.

Nei-kung je spojen s tzv. principem Taojin, kde se propojuje pohyb, dech a mysl do jednoho celku. Takový pohyb již není řízen tělem, ale představou – záměrem. Díky tomu můžeme pronikat do hlubších vrstev své bytosti, harmonizovat se a léčit na mnohem jemnějších úrovních.

Na počátku se vždy vychází z těla a wei-kungu. Postupem času se však wei-kung přirozeně proměňuje v nei-kung – a kruh Taiji, kruh rovnováhy, se tím uzavírá.

Než začnete

Každé čchi-kungové praxi by měla předcházet určité naladění a vnitřní příprava. Je vhodné pročistit tělo, omezit přemíru těžké a toxické stravy a pravidelně si dopřávat odstup od každodenního shonu a stresu. Tím si vytváříme prostor pro nové prožívání reality – a právě ten může být naplněn čchi-kungem.

Dobrým pomocníkem je i častý pobyt v přírodě, kde nás nic a nikdo neruší, a také motivační četba, která inspiruje k novému prožitku, poznání či změně.

Čchi-kung je zpočátku cvičením, později se stává vnímáním energie – a nakonec stavem vědomí.
„Už staří čínští mudrcové hovořili o klidu, který je zrcadlem rovnováhy.“

A protože jsme na ni možná trochu zapomněli, občas si zacvičit čchi-kung rozhodně neuškodí. 😊