Zlatá kniha promývání kostní dřeně

Traduje se, že zlatá kniha promývání kostní dřeně pochází od Bodhidahrmy. Obsahuje řadu cvičebních a masážních metod, mezi něž patří zatínání zubů, polykání slin, tření chodidel, tření očí, uší a tváře stlačování a vrypování na nose prohrabávání vlasů, poklepy prsty na hlavě, apod. Pokud to samé opakujeme častěji, den co den tělo se stane lehkým, zrak se projasní, šlachy, cévy a klouby se uvolní, trávení se zlepší a nic se nebude srážet. V zásadě pracujeme se třemi metodami: regulace dechu, masáže akupunkturních bodů a pohybování kostmi, klouby a napínání šlach. Prostřednictvím pohybu končetin a dalších částí těla napomáháme volné cirkulaci čchi a krve. Harmonizujeme jin a jang, doplňujeme čchi, Společně s naukou o šesti léčivých zvucích tvoří zlatá kniha promývání kostní dřeně základ umění pěstování čchi a života.

Nácvik pohybu a podstata cvičení 

Stojíme v základní pozici, myl je ztišená, svalstvo uvolněné a dýcháme rovnoměrně. Dýcháme pouze nosem a břišním dechem. Nádech je lehký, přirozený a bez úsilí. Pří výdechu vtahujeme konečník a sevřeme svalstvo zad v oblasti ledvin. Po každé z forem provádíme jednou regulaci dýchání a chvilku si odpočineme.

  • Kroužení paj-chuejem
    položíme levou dlaň na paj chuej(vrchol hlavy, ZS 20, Sto setkání), překryjeme pravou hřbet ruky rukou pravou tak, aby se laokungy překrývaly.(u žen je pořadí rukou obráceně). Masírujeme bod paj-chuej tak, že během jedné otočky nadechneme a vydechneme. Točíme 8x proti směru hodinových ručiček a 8x po směru. Potom dlaně třikrát lehce stlačíme dolů, přičemž při stlačení se nadechujeme a při nadzvednutí dlaní vydechujeme. Zároveň s kroužením v paj-chuej kroužíme v představě i bodem dolním tchan tienem a to ve shodném směru. (když paj-chuej doprava tchan-tien doprava, když paj-chuej doleva, tchan-tien také doleva).
    Podstata cvičení:
    Paj-chuej (ZS 20, Sto setkání) je propojen se všemi drahami vnitřních orgánů a s nervstvem středního mozkového kmenu. Proto masáž v bodě paj-chuej je účinným prostředkem harmonizace jin a jang energie v těle. (výborné na bolesti hlavy nervového původu, zapomětlivost, závratě, zatmívání před očima, vysoký, nízký krevní tlak, ucpání nosu hemoroidy a poklesnutí dělohy.
  • Masáž nosu
    Současně s nádechem zvedáme ruce před hrudí, když jsou na úrovni temena, přiložíme spojené ukazováky s prostředníčky na body tchung-tchien a lehce je masírujeme až do ukončení nádechu. S výdechem vedeme prsty přes čelo, nos, body jing-siang vedle nosních křídel, koutky úst, klíční kosti a hruď. Odtud ruce s prsty nejprve obrácenými špičkami proti sobě se obracejí dolů a přes břicho pokračují ke kyčlím. Celé provádíme 8x.
    Podstata cvičení 
    Nos je vnějším vývodem čchi plic a prvním místem, kterým vnikají škodlivé vlivy do organizmu. Bod tchung tchien (MM 7, Nebeské spojení), který leží na stranu a dopředu párově 1,5 palce od paj chuej). Používá se při ztrátě čichu a stejný účinek má i bod jing siang ( TS 20, Přivítání vůně). Nachází se oboustranně půl palce od spodního okraje nosu. Pokud jsou tyto body průchodné, mají schopnost pročišťovat plíce od horkosti, zostřit čichové vjemy, tišit chraptivý kašel a zvýšit odolnost plic. Krom toho masírování podél zmíněné dráhy pomáhá vytlačovat škodlivou čchi z těla.
  • Hnětení a stlačování bodů Jing-siang
     Ruce zvedneme k obličeji a špičkami spojených ukazováků a prostředníků krouživým pohybem hněteme body jing-siang (TS 20, Přivítání vůně). Při nádechu kroužíme směrem nahoru a ven od nosu, při výdechu směrem dolů a dovnitř. Provádíme celkem 8x.
    Podstata cvičení
    Jing siang (20 TS, Přivítání vůně) je koncovým bodem dráhy tlustého střeva a je propojen s dráhou žaludku jeho pomocí lze vypouštět horkost z plic. Léčí onemocnění horních cest dýchacích, bolesti hlavy a zánět očí způsobený vnitřní horkostí, zmírňuje bolesti způsobené zánětem slepého střeva.
  • Masáž oblasti očí
    Základny dlaní přitlačíme na kostní oblouky pod očima a klouby, které spojují prsty s dlaní, přitlačíme na nadočnicové oblouky. Současně s nádechem kroužíme a hněteme dlaněmi směrem nahoru, zatímco při výdechu směrem dolů a dovnitř. Opakujeme celkem 8x. Při masírování by měl vzniknout oblasti očí pocit tepla. V případě zánětu očí z přeplněnosti jangu jater je po ukončení masáže vhodné ještě kroužit 8x i opačným směrem.
    Podstata cvičení
    Oči jsou vývodem jater a navíc souvisejí se všemi orgány cang. (Panenky – ledviny – živé oči, rohovka – játra, plnost jater zánět rohovky, prázdnota rohovka se propadá dovnitř a vchlipuje se. Spojivky – plíce, horkost plic začervenání spojivek, při prázdnotě spojivky suché a bez lesku. Vnitřní a vnějším koutky očí – srdce. Při plnost oteklé a zanícené, při prázdnotě bolestivé. Se slezinou jsou spojena dolní víčka, plnost oteklá bolestivá, prázdnota vodnaté otoky).
  • Masáž bodů tchuang-c´liao atchaj-jang
    Prostředníky rukou položíme na body tchuang-c´ liao ( Žl 1, Jamka panenky, u vnějších koutků očí) a ukazováčky na body tchaj jang ( Žl 4, Plnost čela) na spáncích. Body masírujeme krouživým pohybem. Při nádechu se prsty pohybují směrem nahoru a kupředu, ve fázi výdechu kroužíme dolů a dozadu. Opakujeme 8x. Měl by se dostavit pocit uvolněnosti a pročištění v hlavě a očích.
    Podstata cvičení
    Tchuang – c´liao (Žl 1, Jamka panenky, který leží půl palce za vnějšími koutky očí ) je počátečním bodem dráhy žlučníku a v něm se krom jiného setkává čchi žlučníku, tlustého střeva a třech ohřívačů. Tchaj jang (mimořádný bod, který se nachází ve spánkové jamce asi palec dozadu za vnějším koncem obočí). Pokud příliš vzroste energie elementu dřeva, jater a žlučníku, vzniká tzv, vnitřní vítr. Nadměrný pohyb jaterního jangu vzhůru. Masírování těchto bodů v okolí očí při léčení mrákot z nadměrného jangu jater, při oslabení očních nervů zánětu rohovky, šerosleposti, glaukomu, dalekozrakosti, krvácení do sítnice, krátkozrakosti u dětí apod.
  • Tření tváře
    Současně s nádechem zvedneme ruce až ke koutkům čela. Body lao-kung (Os 8, Palác práce, v dlani mezi záprstními kostmi ukazováku a prostředníku) přitlačíme na body tchou wei (Ž 8, Čelenka, kout, 0,5 cunu nad vlasovou hranicí, 4,5 cunu od ZS) na hlavě a lehce je hněteme až do konce nádechu. Při výdechu stále přitlačené dlaně spouštíme přes čelo, oči, první bod dráhy žaludku, čcheng-čchi (Ž 1, Shromažďovač slz, na středu dolního okraje panenky, 5mm od spodního víčka)), ke klíčním kostem, kde se ruce postupně obracejí prsty dolů a palci proti sobě. Potom pokračují přes prsa, body tchien-šu (Ž 25, Střed otačení nebes, přechod mezi „nahoře“ a „dole“, dva palce po obou stranách od pupku) a kuej- laj (Ž 29, Návrat, zdvihá pokleslé orgány, 4 palce pod tchien-šu). Až k bodům čchi –čchung (Ž 30, Proud čchi, těsně nad okrajem stydké kosti, 2 cuny od PS). Celé cvičení opakujeme 8x.
    Podstata cvičení  
    Na obličeji se sbíhají tři jangové dráhy rukou. (tlusté střevo, tři ohřívače a tenké střevo) Vede sem i odbočka dráhy žaludku. Žaludek jen orgán bohatý na čchi a krev, a pokud jsou tyto dostatečně silné, průchodnost žaludku bude na dobré úrovni. Trávení bude probíhat dobře bez nadýmání, tlaků a podobně. Tato masáž upravuje činnost sleziny a žaludku a je účinná při pocitu tlaku v hrudi, bolestech břicha, zácpě, kýle, bolestech hlavy, oči a při ženských nemocech.
  • Pročesávání hlavy
    Současně s nádechem zvedneme ruce, malíčky položíme na body ting-ming u vnitřních koutků očí a zlehka je masírujeme až do ukončení nádechu. S výdechem postupujeme nahoru přes body cchuan-ču (MM 2, Sběr bambusu, nad vnitřním koutkem oka), mej-čchuang (MM 3, Vzestup obočí, nad MM, 0,5 cunu za vlasovou liníí), )tchung-tien (MM 7, Nebeské spojení). Dále podél dráhy žlučníku k bodu feng-čch´(Žl 20, Větrná tůň, jamka pod a za uchem). Odtud k tien-tingu (Žl 21, Studna ramene, na nejvyšším bodu ramena) a kupředu přes klíční kosti až po body čchichu (Ž 13, Brána dechu, pod středem klíční kosti). jüan-jie (Žl 22, Propast podpaží, u dolního okraje 4.žebra, kousek od podpaždí)  ž´- jüe (Žl  24, Slunce-měsíc, v 7.mezižeberním prostoru, v linii pod bradavkou) a ting men (Žl 25, Hlavní brána, na volném okraji 12.žebra) až po body chuan-tchiao (Žl 30, Obskočení, na zadku ze strany). Vůlí vedeme čchi dolů na konec čtvrtého prstu nohy k bodu čchiao-jin (Žl 44, Jinový vstup nohy, 3 mm do zevního a dolního okraje nehtu čtvrtého prstu na noze). Opakujeme 8x.
    Podstata cvičení
    Touto masáží jsou oživovány dráhy čchi na hlavě. Čchi je vedena dolů a je vypouštěn škodlivý oheň z dráhy močového měchýře a žlučníku. Harmonizuje se čchi a krev v drahách jater a žlučníku, snižuje krevním tlak, a dosahuje léčebného účinku při kornatění cév v mozku a mozkové trombózy. Při masírování podél dráhy žlučníku je vhodnější tlačit silněji temeno hlavy a šíji držet vzpřímeně. Pas je uvolněný, konečník vtažený, a svalstvo zad v oblasti ledvin sevřené, aby se dosáhlo harmonizace ohně a vody.
  • Hnětení a stlačování vodní nádrže
    Spojenými ukazováčky a prostředníky obou rukou hněteme a stlačujeme bod feng-čch´, (Žl 20, Větrná tůň). Při nádechu prsty hnětou dozadu a nahoru, při výdechu dopředu a dolů. Opakujeme 8x. Signálem správného opakování je v bodě jang-paj (Žl 14, Jangová bílá, 1 cun nad středem obočí), teplo. Pokud necítíme, můžeme zvýšit počet opakování až na 64.
    Podstata cvičení
    Větrná tůň se nachází oboustranně v jamce pod lebeční spodinou na vnější straně šíjového svalu. Je to nejdůležitější bod dráhy žlučníku. Má ověřené léčebné účinky při bolestech hlavy, nachlazení, ztrnulosti šíjového svalu, otoku očních koutků, slzení, krvácení z nosu, vysokých horečkách bez pocení, ztrátě řeči po mrtvici, bolestech v ramenou a zádech, podrážděnosti, náhlé ztrátě sluchu, nervovém oslabení, nespavosti apod.
  • Sevření nefritového podhlavníku
    Celou dlaní překryjeme šíji. Při nádechu ji sevřeme a při výdechu uvolníme. Měli bychom cítit, jak teplá čchi vystupuje kanálem tu-maj (ZS, Řídící dráha) až na temeno hlavy a odtud přes jin-tchang (mimořádný dráhový bod, mezi obočím) podél kanálu žen-maj (PS, Dráha početí) dolů do tchan-tienu. Levou i pravou rukou opakujeme 8x.
    Podstata cvičení 
    Název nefritový podhlavník označuje celou oblast mezi body ta-čuej (ZS 14, Velký obratel, mezi C 7 a Th 1, pod 7 krčním obratlem) až k feng-fu (ZS 16, Palác větru, na zátylku, v jamce nad vlasovou hranicí). Je to místo, kudy vystupuje čchi drah nahoru a je poměrně nesnadné toto místo zprůchodnit, neboť se zde setkává několik drah. Otevření této cesty spojením fyzické síly a vnitřního pocitu pomáhá před kornatěním cév v mozku a vytváří pocit projasnění v hlavě.
  • Tlučení na nebeské bubny
    Prsty rukou obrácené špičkami proti sobě umístíme na zátylek. Dlaněmi ucpeme ušní otvory, a třením ukazováků a prostředníků bubnujeme na body feng-fu (ZS 16, Palác větru). V uších bychom měli slyšet zvuk připomínající údery na buben. Opakujeme 64x. Frekvence úderů by neměla být ani moc rychlá, ani moc pomalá.
    Podstata cvičení
    Body v okolí uší jsou spojeny s orgány cang-fu. Tato metoda je dobrá proti hučení v uších. Dále podpora smyslových orgánů.
  • Roztahování ušních dírek
    Prostředníky rukou přitlačíme mezi body süan-lu (Žl 5, Zavěšená lebka, ve spánkové části  na hranici vlasů) a süan-li (Žl 6, Zavěšený chomáč vlasů, pod Žl 5). Palci přitlačíme body ta-jing (Ž 5, Velké přijetí, 1 cm pod zubem moudrosti) a ukazováky vsuneme do ušních dírek. Při nádechu je mírně nadzvedneme a při výdechu trochu tlačíme dolů. Je třeba, abychom při tom cítili, jak se teplá čchi tlačí z ucha. Opakujeme 8x.
    Podstata cvičení
    Roztahováním ušních otvorů ukazováky se posiluje ušní membrána. Tím se zvyšuje její odolnost což je dobré na hukot v uších a oslabení sluchu. Masírování bodu ta-jing je také možné tišit bolesti zubů.
  • Hnětení a stlačování paláce sluchu
    Ukazováky stlačíme body tching-kung (TeS 19, Palác sluchu, v jamce před uchem při otevřených ústech)a prostředníky přitlačíme na ukazováky. Stlačujeme tak silně, abychom slyšeli šum v uších. Při nádechu hněteme směrem dozadu a nahoru, při výdechu směrem dopředu a dolů. Opakujeme 8x.
    Podstata cvičení 
    Bod tching-kung (TeS 19, Palác sluchu), přináleží k dráze tenkého střeva. Jeho prostřednictvím je možné ovlivňovat stav tenkého střeva a též léčit pocity bolestivého tlaku na srdci a v břiše.
  • Cvakání zuby
    klapeme horními a dolními zuby o sebe. Opakujeme 36x až pocítíme stoupání teplé čchi do hlavy. Pokud se tento pocit nedostaví, opakujeme celé cvičení ještě jednou.
    Podstata cvičení
    V čínské medicíně existuje úsloví: Ledviny jsou vůdcem a zuby předvojem. Ledviny řídí kosti a zuby jsou výčnělky kostí. Jsou-li tedy ledviny oslabeny, zuby se kývají, zatímco dobré zuby ukazují na správnou funkci ledvin.

Napsat komentář