Proč cvičit Taiji-Quan, nebo Čchi-kung?
Důvodů může být celá řada, ten nejvíc zmiňovaný bývá zdraví, potom energie, nalezení klidu případně osvojení základních dovedností v tzv. kung-fu. Málokdo se k něčemu konkrétnímu hlásí a z toho se dá usuzovat, že obecně jde o víru ve zlepšení kvality života. Tato cvičení navracejí smysl pro rovnováhu a koordinaci, obnovují, harmonizují a navíc pomáhají člověku najít cestu k sobě. Pokud se mu tohle, byť v malém podaří, mnohé další mu bývá přidáno.
Jaký je rozdíl mezi Taiji a Čchi-kungem?
Lidé se často ptají jaký je mezi Taiji a Čchi-kungem rozdíl, protože se nedokážou rozhodnout na co by se měli přihlásit. Takže velmi obecně. Čchi-kung je individuální cvičení, které pomáhá zlepšit pocitový komfort a proudění vitální energie v těle. Způsobů jak toho dosáhnout je celá řada od tzv. vnějšího wei-gongu k meditativnímu vědomí a vnitřnímu nei-gongu. Naše pozornost se v obou případech nachází v těle a tím se navracíme ke zdroji své primární energie. Čchi-kung v návaznosti na své praktické uplatnění můžeme rozlišit na zdravotní, bojový a spirituální.
Klasickým příkladem bojového čchi-kungu je právě umění Taiji-Quan. V něm se učí techniky tzv. vnitřního bojového umění, které je-li správně naučeno, může být nejen účinnou sebeobranou, ale zároveň nástrojem k oživení energie a projevu tzv. tingu. Ting je energie spojená se záměrem vykazující velmi efektivní účinek. A protože se zde pracuje nejen s tělem, ale i energií a psychikou může mít tato dovednost pro člověka nadčasový význam, který má pozitivní dopad zejména v mezilidských vztazích. Obě disciplíny je třeba nejen cvičit, ale zároveň studovat a poté je možné dosahovat i v našich poměrech relativně slušných výsledků.
Jak dlouho musím cvičit aby se dostavily první výsledky? Stačí občas, nebo pravidelně?
To je často diskutovaná otázka, nicméně každý začátečník nejdříve hledá v taji sám sebe. Když se najde, začne mu to dávat smysl, vzniká pouto, vztah a teprve díky vztahu přichází radost. Z radosti se vracíme a náš vztah s taiji (se sebou) sílí; potom je opravdu zbytečné ptát se jak dlouho bychom měli cvičit. Cvičíme pro sebe, protože nám to dává smysl a přináší radost, kdybychom cvičili pouze pro výsledky a nikoli pro sebe, bude to asi zbytečně vynaložená námaha.
Očekávat nějaké výsledky, stát stranou a účastnit se jej okrajově je pošetilost. To dělají racionální lidé, kteří se snaží mít všechno pod kontrolou. Nedávají do cvičení sebe a v čem by potom chtěli nacházet nějaké výsledky?
Mám zdravotní potíže, pomůže mi čchi-kung nebo taiji?
V první řadě je třeba si uvědomit, že když má člověk tu schopnost a sílu přivodit si nemoc, mohl by mít stejnou schopnost a sílu se uzdravit. Obecně se uvádí, že devadesát devět procent našich potíží má své příčiny v hlavě. Pokud se toužíme uzdravit, musíme nejdřív změnit svou mysl. Změnit mysl neznamená přebíhat z jedné činnosti do druhé, z jednoho postoje a přístupu do jeho opaku; stačí se uvolnit a sledovat proměny života jako nezaujatý pozorovatel, který se učí číst v řece života a navzdory všem překážkám plynout. (taiji)
Taiji je údajně bojovým uměním, jak se to slučuje se zdravotním cvičením?
V době, kdy Taiji v Č.R. začínalo se díky jeho protagonistům rozšířil obecný mýtus, že taiji je pouze zdravotní cvičení. Formy – techniky, z kterých se skládá, pomáhají nejen energeticky otevřít a zprůchodnit tělo, ale zároveň nabízí účinnou metodu defenzivní sebeobrany. Její účinnost však nespočívá v agresi a síle, nýbrž v poddajnosti a souladu. Rámec jejího dosahu je pak nedozírný a tajemný a rozhodně nekončí jenom u těla. Toužíme-li tedy sami sebe léčit, musíme se naučit tyto principy aplikovat. Bez aplikace ztrácejí formy svůj význam a lidé neumí pracovat s energií, odkud by potom mohli očekávat vytoužené zdraví?
Je taiji vhodnější spíš pro muže, anebo pro ženy?
Jako škola života je taiji ideální pro obě pohlaví stejně. Muži mají schopnost analyzovat, skládat struktury do tematických celků a ty si pamatovat. Ženám jsou zase vlastnější vnitřní pocity, poddajnost a intuice. Důležité je, aby v rámci jedné lidské bytosti se nacházel ženský a mužský princip v rovnováze. Takže díky taiji se vlastně učíme poznávat a projevovat druhý, neprojevený aspekt svého pohlaví. V běžném životě se chyby nepromíjí, proto své silné stránky posilujeme a slabé skrýváme a potlačujeme. Hovoříme o nadvládě mužského principu. Navenek všechno vypadá skvěle, trpí však naše přirozenost, která má za důsledek disharmonickou energii. Tato patologická nerovnováha jinu a jangu je příčinou celé řady duševních, potažmo fyzických problémů a nebo nemocí. Takže uzdravit se můžeme pouze tehdy, pokud obnovíme svou energetickou rovnováhu.
Co si mám vzít na sebe?
Ideální je volný, vzdušný oděv z přírodních materiálů boty s tvárnou, slabší podrážkou. Můžete si vzít také termosku s čajem a nezapomeňte přibalit dobrou náladu.
Cvičil(a) jsem nějaký čas jógu, nejsou tyto dva systémy kontraproduktivní?
Jóga a taiji jsou dvě ruce jednoho organizmu. Když si budete chtít spravit bolavá záda, ideální jsou jógové pozice a spinální cvičení. Když ale budete chtít zharmonizovat svou energii a najít lepší vztah k sobě nebo ostatním, doporučil bych studovat taiji.
Problémy mezi taiji a jógou produkuje pouze popletená mysl. Jak se říká cesty jsou různé, ale cíl jenom jeden. Dlužno dodat že jóga je víc statická a klidnější kdežto taiji je akčnější a dynamické. Takže stačí si vybrat a ideální je dělat vyváženě obojí.
Je pro mě dobré taiji, když se věnuji posilování nebo bojovým sportům?
Také jsem kdysi zvedal těžké váhy v posilovně a následně cvičil taiji. Byl to přechod z jednoho období do druhého a dnes bych řekl, že poněkud kontraproduktivní, protože svalová síla a fyzicky náročný tréning posilují vůli, generují napětí a svalovou ztuhlost, kdežto Taiji a čchi-kung vůli umírňují a preferují uvolnění a odstup. Střídání těchto dvou stavů v krátkém období může vyvolávat psychické napětí a emociální přetlak. Velký oheň následuje velká voda a tělo dostává pěkně zabrat.
Bojové sporty karate, judo, MMA a pod. preferují tvrdost, rychlost a sílu. Tyto přednosti se však v systému taiji stávají nedostatky, protože zde se učíme pracovat s měkkostí, poddajností a klidem. Obecně se adept tohoto umění učí těmto kvalitám nikoli pro boj, ale především pro život.
Jaký je ideální věk na cvičení taiji?
Taiji pracuje nejen s tělem, ale také s pozorností a vnímáním s kterými je úzce spojena životní energie čchi. Proto je dobré začít v období, kdy je člověk vyzrálejší a jeho tělo včetně energií se začínají strukturálně měnit, tedy někdy kolem 40 roku života. Fyzická síla je za vrcholem a my bychom se měli naučit tělo nepřepínat, víc se šetřit a svou energii uchovávat. Není to jen o těle a jeho dovednostech, Taiji vám může zprostředkovat kontakt s vašim vnitřním světem – spiritualitou. Proto není vhodné pro děti, které se nacházejí v jiném životním cyklu a jakákoli snaha o niternost by vyvolala konflikt s jejich přirozeností.
Cvičil(a) jsem taiji někde jinde s někým jiným, nebude problém se k vám zařadit?
Takže jste předpokládám „popsaný list papíru“. Mám tu zkušenost, že psychika vnímá první zkušenost v daném oboru za jedinou směrodatnou, pokud je něco jinak člověk se cítí divně. Jakoby si zarámovat svůj obraz a rámu se nechce vzdát. Pokud připouštíte také jinou než naučenou variantu či možnost, máte šanci, jinak budete stále porovnávat a vzpomínat stejně jako na první lásku. Vyprázdnit svou mysl a začít znovu, jinde s někým jiným je asi to nejtěžší. Je to výzva, která může pomoci z rigidních struktur a stagnace obnovit plynutí a proto má každá změna svou důležitost a hodnotu.