Doma si z vlastních bylin můžeme vyrobit nejen čaje, masti, léčivé i masážní oleje, bylinná vína, tinktury, ale třeba i vonná kadidla. Z vlastní zkušenosti vím (a ze zkušenosti mnoha klientů), že mastička, kterou jsem dělala sice doma na „plotně“, ale obsahovala ideální poměr bylin, které byly navíc nasbírané v přesný čas a byly dobře nakombinované, je daleko účinnější než tovární produkt byť známé značky.
Čaje
pokud nemáte přímo fytoterapeutické vědomosti, omezila bych použití bylin na jednodruhové a jednoduché. Sestavení vícedruhové směsi má svá pravidla, která vyžadují znalosti a praxi.
Nálev
nejčastěji používaná metoda. Potřebné množství bylin (cca 1 polévková lžíce)přelijeme odpovídajícím množstvím vroucí vody (cca 0,25l). Necháme 10-15minut louhovat a scedíme. Takto připravujeme hlavně květy a siličnaté rostliny.
Odvar
byliny se nejdříve přelijí studenou vodou a potom přivedou k varu. Vaříme 3-10minut, necháme 10-15minut louhovat a scedíme. Takto se, až na zvláštní případy, většinou připravují kůry a kořeny.
Macerát
výluh bylin za studena. Byliny přelijeme studenou vodou a necháme 8-10hodin (někdy i přes noc) macerovat. Před použitím je možno přihřát, ale ne na víc, než 30°C. Macerací připravujeme slizovité rostliny (sléz, lněné semínko, islandský lišejník), nebo byliny obsahující látky, které teplo ničí (jmelí).
Existují ještě další speciální úpravy bylin jako je bylinářský čaj, spojený čaj nebo speciální homeopatický čaj, jejich způsob přípravy by vám v případě potřeby měl vysvětlit zkušený bylinář.
Masti
Bylinné masti se připravují vmícháním buď sušených nebo lépe čerstvých bylin do masťového základu. Já používám většinou vepřové sádlo, které je velmi dobře pokožkou snášeno a má dobrou vstřebatelnost. Méně nebo vůbec je nevhodná vazelína, která se téměř nevstřebává a může naopak vést ke zhoršení stavu pokožky. Konzistenci můžeme upravit přidáním včelího vosku, lanolínu (pozor na alergii) nebo pryskyřice. Pokud by někomu vadila poněkud specifická vůně sádla, lze do mastičky přidat pár kapek vonné silice (levandule, meduňka, máta aj.).
Léčivé a masážní oleje
Na masážní i jiné oleje používám zásadně pouze rostlinné oleje (meruňkový, mandlový, slunečnicový) lisované za studena (s výjimkou oleje hroznového). Zcela nevhodné jsou minerální oleje, které jsou pro organismus škodlivé tím, že zanášejí lymfatické cesty a jejich odbouratelnost je téměř nulová. Takže až si půjdete koupit masážní, kosmetický nebo koupelový olej, podívejte se na složení a cenu. Kvalitní rostlinné oleje bývají bohužel dražší.
Olej vyrobíme vyluhováním čerstvých rostlin ve zvoleném základu. Většinou dáváme na 1hmotnostní díl rostlin 7 hmotnostních dílů oleje. Rostliny musí být v oleji ponořené a zpravidla jednou denně jimi zamícháme. Byliny louhujeme několik dní, ale i týdnů. Nakonec přecedíme a slijeme do čistých lahví.
Bylinná vína
Léčivá vína se vyrábějí macerací bylin v kvalitním bílém nebo červeném víně. Doba macerace je průměrně 8 dní. Mají rychlý a razantní účinek.
Bylinné tinktury
Doma si připravujeme tinktury hlavně na vnější použití. Vyrábějí se macerací nejlépe čerstvých rostlin v lihu o koncentraci 60-70%. Poměr bylina : líh je 1:4. Doba macerace je nejméně 14 dní, může být i delší (třeba u kostivalového kořenu). Denně protřepeme. Po maceraci přecedíme a můžeme líh zředit vodou na 40%.
Vonná kadidla
Kadidel se používalo odpradávna, hlavně k náboženským účelům. Nemusíme si to ale nutně spojovat s církví, vždyť v mnoha domácnostech o Vánocích zavoní purpura nebo františek Kadidlo je jen jiný a dnes už u nás málem zapomenutý způsob, jak vnímat byliny a jejich účinky z druhé strany. Jako kadidlo se používá kůra, pryskyřice, listy, květy i oleje. Rozdílem je, že v případě bylinných kadidel nevyužíváme léčivou sílu rostlin, ale jejich vibrační a životní sílu. Také účinek kadidel je spíše vytvořit správnou atmosféru pro daný účel, než léčit. Pokud si chcete vyrobit opravdu účinné kadidlo, musí být z přísad, které jste si nasbírali pouze sami. Pravidla sběru platí stejná jako u bylin, doplním pouze, že nesmíte použít železný nebo ocelový nástroj a bylina se po utržení nemá dotknout země. Každé bylině se přisuzuje určitá planeta, znamení zvěrokruhu, živel. Podle toho také probíhá individuální sběr. U bylin, kde sběr bohužel neovlivníme (kadidlo, benzoe aj.) musíme doufat, že byly nasbírané v pravý čas.