Co se na netu o TAIJI nedozvíte

Když se začnete zajímat o TAIJI nebo ČCHI-KUNG možná si koupíte knihu, možná navštívíte nějaký kurz, ale dřív než na to dojde, zcela jistě se pokusíte získat nějaké informace na internetu. Po zadání klíčového slova vás vyhledávač doslova zavalí celou řadou odkazů a webových prezentací, které informují o tom co je TAIJI, co je ČCHI-KUNG a jak velmi snadno s minimálními náklady se díky nim zbavíte napětí, stresu, nadváhy, nemocí, jinými slovy všeho, co nechcete. Zázračná pilulka je na světě, nyní stačí projevit zájem a můžeme se dát do toho.

Málokde se však dozvíte, že čínská umění jsou něčím víc než jen fyzickým cvičením; na pokročilejší úrovni se stáváte součástí procesu kvalitativní změny, která všechno ve vašem životě proměňuje.

Tohle ale běžného člověka příliš nezajímá, chce zůstat takový jaký je, žít život který žije a pokud má nějaké potíže, potřebuje najít někoho, kdo mu nabídne rychlé řešení. Stal se součástí nevědomých návyků, které narušují vnitřní rovnováhu a to se podepisuje na jeho duševním, potažmo fyzickém zdraví. Abychom tyto návyky odhalili a odstranili, musíme si sami sebe nejdříve uvědomit a to je možné jenom v klidu. Pokud nemáte dostatek klidu, jedna činnost střídá druhou, jedna myšlenka následuje další a tím se dostáváte do návykového stereotypu, který nelze zastavit. Zpočátku vás to baví, časem ale zjistíte že vám to odčerpává energii, unavuje tělo a přetěžuje nervový systém.

Pokud někomu navrhnete, aby věnoval čas také sám sobě a svůj shon a úsilí nechal chvilku plavat, pochopí vás jen člověk duševně vyspělejší, anebo ten, kdo je na tom psychicky špatně. A právě pro tyto lidi může být TAIJI a ČCHI-KUNG tou správnou volbou. Kdo to zkouší z nudy, kratochvíle nebo zvědavosti zpravidla dlouho nevydrží, protože to pro něj nemá žádný zásadní význam. Vzpomínám na své začátky a lidi, kteří se kolem TAIJI pohybovali, byli to vesměs intelektuálové. Potřebovali se zbavit okovů svého intelektu, bohužel, mnozí tuto výzvu nepochopili a tak se z TAIJI jejich pojetím stala rozumově tělesná záležitost.

V takové praxi se dočkáte následujícího přístupu: „Dělejte tento pohyb, naučte se tuto sestavu a dostaví se tento účinek, když se nedostaví, asi děláte něco špatně“. A to je výzva abyste následovali svého učitele a dělali to dobře. Tím se postupně stáváte závislí na svém vzoru-učiteli a sami za sebe neuděláte jediný svobodný krok. Stali jste se obětí ideálu, jakákoli odchylka od předepsaného vzoru je špatně. Potom není divu, že se budete pořád ptát zda to děláte dobře, ale vaše pochybnosti se budou den ode dne prohlubovat. Začnete tedy navštěvovat semináře a workshopy s celebritami, utrácet velké peníze abyste se znovu a znovu ujistili v tom, že někdo to umí a vám to prostě nejde.

Další nástraha, která by se neměla v tomto článku opomenout číhá na začátečníka, který od samého začátku musí nacvičovat nějaké pohyby, kterým nerozumí. Jak by mohl být s TAIJI v souladu? Nemůže a projeví se to tím že mu to nepůjde.

Pokud vím, že pochopení jsou dveře, nebudu se snažit procházet zdí.

Mnozí učitelé napodobují čínské mistry a říkají: „Slova jsou zbytečná na všechno si musíte přijít sami“. Ano, to je pravda, pokud ovšem skýtají tu pravou inspiraci, jinak to budou jejich studenti hledat marně.

Po nějaké době se s TAIJI srovnáte, něčemu se naučíte a vaše pozornost, která si dávala záležet se odpojí, dál všechno pokračuje v režimu autopilota. V této fázi si můžeme položit následující otázku: Má smysl dál cvičit? Pokud jen a pouze mechanicky opakujete formální rámec je to zbytečné, pokud však sledujete nějaký princip vaše cvičení bude mít i nadále svou progresi a význam. Cvičím abych se znovu a znovu uvědomil a díky tomu získávám vhled.

V některých praxích se mechanické opakování stává náhražkou porozumění. Nerozporujte tato slova dřív než je prozkoumáte, zjistíte že to je pravda. Dřív než začnu něco nacvičovat, měl bych to nejdříve pochopit a přijmout. Pochopit znamená seznámit se s účinkem a použitím. Přijmout znamená, že nestojíte stranou, že jste stali součástí. Následná praxe pak bude zrcadlit vaše pochopení a cvičení vám půjde jakoby samo. Když ale nic nevíte, nemáte ani co přijmout a veškerá pozornost zůstává u těla a nějakých zmatečných pohybů; to zákonitě vede k frustraci a zmaru. Porozumění je svým způsobem praxí samo o sobě. Jakmile něčemu porozumíte, bezprostředně vás to transformuje. Není to o dovednosti těla ale o kvalitách mysli. Uvědomuji se v tom, co se právě teď děje, tím zároveň tvořím a své umění prohlubuji.

Když se dostanete ve svém cvičení na fyzický strop, nastává čas TAIJI studovat. Znovu odhalíte jak vůbec nic neumíte a jak je třeba začít úplně znovu. Máte základ- formu všechno ostatní se změní. Klasické texty o TAIJI mnohé odhalují a opět stačí pochopit a přijmout. Udělat to po přečtení nelze, musí to ponejprv ve vašich vnitřních strukturách dozrát a teprve pak se to objeví navenek. Začátečník by se neměl o tyto věci pokoušet, jemu stačí vědět že:

Existuje jen jediná podstata, jediný princip a tím je TAO. TAO znamená přirozenost a plynutí v hlubokém stavu uvolnění v souladu s tokem života. Když si tohle začátečník ve svých formách uvědomuje, drží se podstaty a i když jeho technika není ideální, postupuje správně. Formy jsou samozřejmě také důležité, ale nesmíme zapomínat, že jsou druhotné. A když jsou druhotné, nemusíme se tolik snažit a usilovat, můžeme se dokonce uvolnit a tím máme polovinu práce hotovou, ta druhá – plynutí se časem dostaví sama 🙂

Přiblížil vám tento článek víc umění TAIJI? Máte také nějaké poznatky a postřehy? Podělte se o ně s ostatními, vaše komentáře rádi zveřejníme.

2 komentáře u „Co se na netu o TAIJI nedozvíte“

  1. Skvělý text.
    Sdělení o drilu jako náhražce porozumění namísto pochopení techniky s přijetím, seznámením se s účinky, použitím a nebytím stranou, ale součástí..
    DO KAMENE TESAT.
    Díky

    Odpovědět
  2. Jirko, moc pěkně napsané. V návaznosti na seminář daleko víc chápu tvá slova. Seminář mně pomohl více pochopit souvislosti (dění uvnitř panáka) a snad se mně daří i trochu lépe se sebou pracovat (najít si na sebe čas). Díky a na viděnou v září.

    Odpovědět

Napsat komentář