- V čem spočívá zdravotní účinek taiji?
Zdravotní účinky taiji spočívají jednak v oblasti prevence a ochrany zdraví, jednak v léčení konkrétních zdravotních problémů. Vědecké výzkumy potvrdily, že taiji nezpochybnitelně zlepšuje fyzickou i psychickou kondici cvičících. Jak v oblasti pohybového aparátu, kde se projeví lepší pohyblivostí kloubů, zmírněním chronických bolestí či lepší motorikou, tak v oblasti psychiky, kde dochází ke zklidnění a uvolnění. Během cvičení dochází k pročišťování energetických drah, harmonizaci vitální energie a její doplňování, což vede k efektu „dobíjení “ organismu.
Dalším pozitivním efektem je stimulace orgánů v břišní dutině, zlepšení látkové výměny, zpomalení osteoporózy či pokles krevního tlaku. Taiji má příznivý vliv i na funkci centrálního nervového systému a má výrazné antistresové účinky.
- Je třeba cvičit pravidelně, nebo stačí jen občas?
Chceme-li dosáhnout optimálních výsledků, je pravidelné cvičení podmínkou. Základem je docházka 1-2x týdně na společné hodiny, neméně důležitá je ale i následná domácí příprava, kdy
jsme nuceni spolehnout se jen sami na sebe, na svou paměť a zapojit i vizuální představivost. Pomyslným vrcholem jsou potom letní semináře, kde díky koncentrovanému cvičení a vyvážené stravě dochází k velkým posunům.
- Jak dlouho musím cvičit, aby se dostavily první výsledky?
Musíme si uvědomit, že taiji, jako i jiné aktivity, je o trpělivosti, zájmu a soustředěnosti. Je ryze individuální, jak rychle se výsledky dostaví. Záleží na mnoha faktorech – aktuálním zdravotním stavu, věku cvičícího, času, který cvičení věnuje… Z praxe mohu říci, že jsou lidé, kterým se uleví po několika hodinách (to se týká třeba bolestí zad, migrén či zažívacích potíží), hlubší zdravotní potíže pak vyžadují delší čas, ale při svědomitém přístupu se výsledky dostaví i zde.
- Mám zdravotní potíže, pomůže mi qigong, nebo taiji?
Bezpochyby ano. Jak již bylo řečeno, taiji i čchi-kung blahodárně ovlivňuje naše tělo. Nicméně na samotném začátku je dobré si uvědomit, že příčinou až 90% všech fyzických nemocí je mysl. Tělo je doslova zrcadlem mysli. Cvičením samozřejmě tedy působíme do fyzické oblasti, ale zároveň s tím se učíme zbytečně nemyslet, uvolnit, dávat pozor a trpělivě čekat kdy se objeví první výsledky. Mnoho civilizačních chorob vzniká v důsledku spěchu, stresu a všude přítomného napětí. Taiji a čchi-kung vás zklidní, zpomalí, uvolní a vy si díky tomu budete moci užívat každý nastávající okamžik. A pokud se vyladí psychika a otevře pramen energie, zlepšení zdravotního stavu bude následovat.
- Odmítám bojová umění, chci ale vyzkoušet taiji, co mám dělat?
Tahle záležitost se dotýká mnoha začátečníků zejména pak žen, které touží po zdraví, ale odmítají jakékoli formy násilí. Proto také na plné čáře vyhrává jóga a taiji jí vzhledem k návštěvnosti a popularitě nemůže konkurovat. Nicméně, pokud vás dokáže jóga přivést do přirozené nekonfliktnosti, tak je všechno v pořádku, a pokud tomu tak není a chtěli byste toho dosáhnout, nabízím vám kurz taiji.
Zdraví je důsledkem nekonfliktnosti. Jenže konflikt je všude kam se podíváte. Nemusí být na první pohled hned patrný, ale kdesi pod povrchem stále existuje a je připraven explodovat. Ve fyzickém těle se konflikt projevuje například bolestí a málokdo si uvědomuje, že je třeba nastolit nejdříve niternou rovnováhu a teprve potom se spoléhat na nějaké medikamenty, případně nápravná cvičení. Zdraví je tedy primárně o souladu, ale mezi čím? Mezi konfliktní a nekonfliktní linií. Mezi vnějškem-tělem a vnitřkem-myslí. Bojové umění taiji pracuje s oběma platformami vyváženě, a díky tomu mezi nimi může nastat soulad. Taiji je o setkání s vlastní existencí potažmo myslí. Pokud tohle v individuální rovině nácviku forem taiji podstoupíte a uspějete, můžete vyzkoušet náročnější etapu a tou je cvičení s partnerem. Partner vám simuluje konflikt a vy se učíte nenásilně tento stav neutralizovat a následně harmonizovat. To je bojové umění taiji. Jistě jste nyní pochopili, že z hlediska zdraví a kvality život je jeho význam nedozírný.
- Je taiji vhodnější spíš pro muže, anebo pro ženy?
Dá se říci, že taiji je vhodné jak pro muže, tak pro ženy. Každý si tam pro sebe může najít něco, co potřebuje vnést do svého života. Muži, kteří jsou výbušnější, siloví a tělesnější se učí zklidnit, uvolnit, a vnímat, ženám, které jsou více intuitivní, slabší a emocionální se otvírá svět analýzy, stability, odhodlání, jednoznačnosti a síly. Taiji se tak stává unikátním nástrojem, jak v sobě vyvážit mužskou a ženskou polaritu a tím dochází k rovnováze a celistvosti.
- Co si mám vzít na sebe?
Ideální je volný, vzdušný oděv z přírodních materiálů boty s tvárnou, slabší podrážkou. U nás je koberec, takže se dá cvičit i na boso, rovná se tím páteř a stabilizuje klenba chodidel. Můžete si vzít také termosku s čajem a nezapomeňte přibalit dobrou náladu.
- Cvičil(a) jsem nějaký čas jógu má to nějaký kladný účinek na taiji a nejsou tyto systémy vůči sobě v kontraproduktivitě?
Jóga a taiji jsou dvě ruce jednoho organizmu. Když si budete chtít spravit bolavá záda, ideální jsou jógové pozice a spinální cvičení. Když ale budete chtít zharmonizovat svou energii a najít lepší vztah k sobě nebo ostatním, doporučil bych studovat taiji. Lidé, kteří mají za sebou pár let jógy bývají často průchodnější, přístupnější a tělesně čistší, což samozřejmě zrychluje a umocňuje účinek čchi-kungu a taiji. Mívají trochu slabší nohy, ale to se dorovná.
Třecí plochy mezi taiji a jógou by se někdy mohly najít na úrovni špatně pochopené filozofie. Někteří lidé praktikující jógu programově odmítají konflikt, kterým pro ně je bojový aspekt taiji. Konflikt ale venku stále existuje, a protože musíme i tam pracovat a žít, je důležité naučit se s tím správně pracovat. O tom je praxe taiji. Kdybyste nevěděli, o čem mluvím, je to práce s energií ve všech jejich obměnách. Pokročilé taiji a pokročilá joga mezi sebou žádný problém nemají.
- Je pro mě dobré taiji, když se věnuji posilování, jiným bojovým uměním, případně výkonnostnímu sportu?
Jediným slovem ideální. Dva oddělené světy se konečně mohou potkat.
V posilovně posilujete tělo a svaly, překonáváte vůlí svou slabost. V bojových sportech se učíte technikám, které mají za cíl zneškodnit soupeře. To, na čem pracujete je vnější dominance a síla. V bojovém umění taiji se primárně učíte uvolnit a svou oporu nacházet v sobě. Pracujete s energií, která k vám v podobě soupeře přichází, a proto nepotřebujete posilovat. Oba přístupy mají svém místo a uplatnění. Když je člověk mladý a silný může si dovolit s energií plýtvat, když ale stárne a sil ubývá, měl by se naučit vydávat uváženě a hospodařit. V jiném případě mu hrozí zdravotní potíže. V oblasti čínských bojových umění bylo klasikou že mladí lidé dělali na počátku své kariéry šaolin a později taiji. Vnější a vnitřní se vyvážilo a oni uzavřeli kruh a našli celistvost, klid a rovnováhu. Celistvost, klid a ukončení boje by mělo být cílem všech bojových umění, pokud tomu tak není, jedná se pouze o bojové sporty, a těm z hlediska zkvalitňování života není třeba věnovat žádnou větší pozornost.
- Jaký je ideální věk na cvičení taiji?
Taiji pracuje s myslí a tělem. Proto není vhodné pro děti, které neudrží delší dobu pozornost. Jinak je to úplně jedno, když se na to cítíte, můžete začít kdykoli. Vřele doporučuji začít s těmito aktivitami lidem středního věku (30-40). V tomto období se vitální energie začíná diametrálním způsobem měnit a je potřeba se s tím naučit pracovat.
- Cvičil(a) jsem taiji někde jinde s někým jiným, nebude problém se k vám zařadit?
Nemám s tím problém, ale to ještě neznamená, že vy nebudete popsaným listem papíru. Dokážete-li vyprázdnit svou mysl a přijmout, že to můžeme dělat také trochu jinak, budeme si rozumět.