Jak na nedostatek energie

V dnešní době se stále víc lidí potýká s nedostatkem energie. Lékaři s tímto problémem nikomu nepomohou, a tak nezbývá než otevřít všemocný internet a hledat na vlastní pěst jestli v přemíře nabídek a zaručených návodů najdeme nějaké optimální řešení. Pokud vydržíme a zdárně se proklikáme nabídkami zázračných preparátů a článků na téma „jak se zaručeně zbavit únavy“ někde na konci můžeme narazit na nabídku ČCHI-KUNGOVÝCH cvičení.

Prý umí obnovit energii.

Asi byste chtěli znát odpověď na otázku, zda je vůbec možné, aby nějaká sestava cviků radikálně změnila momentální stav vaší energie. Možné to je, ale tato dovednost rozhodně není dostupná začátečníkovi. Ten má celou řadu svých osobních problémů, neumí se uvolnit, rozhýbat, natož aby udržel pozornost požadovaným způsobem. Každý inteligentní člověk intuitivně odtuší, že osvojení takového cvičení není záležitostí měsíců, ale roků a tak si musí vystačit s tím, že toto umění bude alespoň pro začátek s někým, kdo jej ovládá, sdílet. I sdílením lze získat nějaký účinek, který může v daném čase pomoci a do budoucna posloužit k individuální praxi.

V obecné rovině lze konstatovat, že problém s energií nespočívá pouze v její kvantitě, ale také kvalitě, která se navíc během životních cyklů zásadním způsobem mění.

Jak vidíte, tím se problém s nedostatkem energie značně komplikuje.

Občas mi někdo zavolá, že by si chtěl jednu hodinu vyzkoušet, nebo se na to podívat. Co by však měl vidět, co by měl zažít, aby se rozhodl „správně“? První hodina je pro každého nemilosrdným zrcadlem, které odhaluje co všechno je zanedbáno a poskládáno špatně. Pokud si tento zážitek spojíte s člověkem, který vám jej zprostředkoval, čchi-kung s největší pravděpodobností zavrhnete. Jenže, žádná praxe neumí dělat okamžité zázraky. Zázrakem, pokud to chceme takto nazývat, je proces naší proměny. Pocitový komfort nastává až tehdy, je-li všechno srovnáno a vyladěno. Pod pojmem všechno je míněno nejen tělo, ale také energie a mysl.

Jak posoudit kvality konkrétního lektora a jeho čchi-kungu? To je pro začátečníka velmi těžké, ba téměř nemožné. Nemá totiž patřičnou zkušenost, a proto jeho hodnocení podléhá subjektivním dojmům, které s pokročilostí nemusí mít vůbec nic společného. A jak taková hodina probíhá? Na hodinách se provádějí různé sestavy Čchi-kung, které v procesu pravidelného opakování zrají jako víno. Zpočátku je každý čchi-kung spojen s napodobováním tělesných pozic a pohybů. Díky tomu se nepoddajné, tuhé tělo rozhýbe a zprůchodní. Pokud se při tom naučíme lépe sledovat, uvolnit a dýchat, dříve nebo později se objeví letmé zážitky projevů energie. Pokročilá čchi-kungová praxe náleží mysli. Aby si energie našla cestu našim tělem, je zapotřebí v dané chvíli nemyslet a pouze vnímat. Když myslím, nemohu zároveň vnímat a tím se odřezávám od kořenů čchi-kungu. Proto následujeme každý naučený pohyb jako bychom byli svědky. Tím se naše tělo neuvěřitelně uvolní a projeví se v něm neosobní, univerzální síla. V ezoterických kruzích spojují tento stav s rozpuštěním ega a návratem „domů“. Cesty jsou různé, ale cíl pouze jeden a proto spirituálním vrcholem každého čchi-kungu je nalezení zdroje, který je identický s naší neměnnou podstatou a původní přirozenosti.

Každý člověk je jiný a benefit z jednotlivých úrovní (tělo, energie, mysl) jsou bezesporu velkým vkladem do procesu revitalizace a obnovy energie. Nicméně pokud někde začnete s cvičením a měsíc, nebo dva se s vámi vůbec nic neděje, asi to nebude chyceno ideálním způsobem a možná je na čase vyzkoušet čchi-kung někde jinde. (pokud jej tedy nezavrhnete)

Dát se na čínská cvičení – umění není nic snadného, mám v živé paměti, jak jsem kdysi před nějakými pětadvaceti, třiceti lety s taiji a čchi-kungem začínal. Zmatečně jsem napodoboval prapodivné pozice a pohyby a naivně čekal co se stane. Nestalo se vůbec nic. Nicméně na kýžený účinek bylo zaděláno každou mojí snahou, každým malým pokusem něčemu se naučit, něco nového poznat, ale to hodnotné přišlo mnohem, mnohem později. Ani nevím, co jsem od taiji očekával, mám za to, že nic, byl to šíp vystřelený nazdařbůh mimo terč. To bylo však velmi dobře, protože kdybych chtěl hodně a co nejdřív, jak bývá u dnešního člověka zvykem, asi bych u toto nevydržel. Řízením osudu jsem zůstal a díky tomu přišlo i vytoužené ovoce.

Čhi-kung vám zpřístupní sebe sama. Naučí vás být se sebou spokojeni a sami sebou naplněni. Může mít takový člověk nedostatek energie a deprese?

Chápu že pro racionální mysl, která hledá rychlá a snadná řešení jsem nic převratného nenabídl. Obávám se, že nic takového ani není. Řešením je vybrat si metodu a následovat cestu a to i za cenu počátečních nezdarů. Když vydržíte situace se obrátí a hladina vaší energie poroste současně s vámi.

Tak se věci mají a jinak to prostě není možné; pokud se vám někdo snaží namluvit, že existuje nějaký zázračný čchi-kung, zázračný lék, nebo terapie, která přináší okamžité výsledky, mějte se na pozoru, buď potřebuje vaše peníze, anebo vaši energii. Pro nás je důležité, abychom se dotkli reality takové jaké je, nepřibarvovali ji ani si ji neošklivili, tím se odhalí esence života a spolu s ní i podstata čchi-kungu.

Napsat komentář