Co je Čchi-kung (Gigong)?

Čchi kung je čínský výraz pro umění vnímat, rozhojňovat a kultivovat primární předivo našeho života-energii čchi. Čchi je doslova osnovní příčinou života a každá duševní, či fyzická choroba, je důsledkem její nerovnováhy, anebo vyčerpání. Cvičením čchi-kung se učíme sami sebe lépe vnímat, uvolnit a zbytečně nezasahovat do přirozeného běhu věcí. Tím se obnovují síly, které upevňují zdraví a vedou člověka zpět k rovnováze.

O čchi-kungu více.

Určeno začátečníkům, kteří by se chtěli tomuto cvičení v našem centru pravidelně věnovat.

Běžně svou energii nevnímáme přímo, ale prostřednictvím pocitů. Mít ze sebe stále dobrý pocit nezávisle od všech světských radovánek a ostatních dosažení, je klíčem k tomu, abychom udrželi zdraví a dobře se nám na této zemi dařilo. Cvičením čchi-kung se obnovuje čchi a nastoluje jemná rovnováha našeho energetického těla, což krom jiného, přináší lepší tělesný pocit. To však není všechno, tyto pocity ovlivňuje celá řada faktorů, mezi které patří například strava, životní prostředí, dědičné dispozice, práce, vztahy, spěch, stres a tak dále. Jak vidíte cvičení samo o sobě nemůže stačit, ale je bezesporu velmi dobrým pomocníkem k správnému fungování těla a v prevenci udržení zdraví.  

V čchi-kungu se rozhojňuje tělesná čchi. Hojná čchi činí lidskou bytost živou, zdravou, bdělou a přítomnou; naopak slabá čchi způsobuje nepozornost, stres, deprese a úzkosti, za kterými jako stín následují duševní poruchy a nemoci.

Jak čchi-kug funguje a jaký je rozdíl mezi ním a běžným kondičním cvičením? Běžné aerobní cvičení je dobré především pro posílení svalů, zrychlení metabolizmu a redukci nahromaděného emociálního stresu. Je to taková příprava. Pokud ale chcete jít dál a získat víc, potřebujete používat jemnější nástroje. Těmito nástroji jsou pozornost, pohyb a dech. Potom můžete cvičit jakýkoli čchi-kung a začne vám to fungovat. Je dobré naučit se sledovat své tělo a nevnucovat mu svou vůli. Na začátku nebude nic snadného napodobit správně techniku natož ji spojit s pozorností případně dechem, když ale vydržíte, časem se to podá a odměna vás nemine.  Je to velmi jednoduché, jen naše mysl to vidí velmi složitě.

Pro hodnotnou praxi čchi-kungu je dobrá stejně v taiji průprava, která se neobejde bez pravidelného rozhýbání všech kloubů a páteře. Je to taková dynamická jóga. Jakmile se vaše tělo víc rozhýbe, zároveň se stane víc průchodné a potom je možné cvičit prakticky cokoli. Snažit se o čchi-kung bez této průpravy může vyvolat náhlé uvolnění energie, která narazí do blokády a její prorážení bývá spojeno as návaly horka, motáním hlavy a nepříjemnými pocity. Proto je potřeba, stejně jako v shiatsu, člověka nejdříve rozhýbat, uvolnit a teprve potom ošetřit a doladit energii. K účinnému čchi-kungu je dobré omezit stres, nadbytek živočišných tuků, workoholizmus, fyzickou námahu a negativní mezilidské vztahy.

Čhi kung můžeme dále rozdělit na vnější a vnitřní praxi

Vnější praxe je spojena víc s tělem a nazývá se weigong, vnitřní praxe vychází víc z mysli a nazývá se neigong.

wei-gong je začátečnickou praxí v níž primární je pohyb sledující sekundární účinek. Například ruka se před hrudníkem skrčuje a natahuje, dochází k rozpínání hrudní oblasti a z toho mají prospěch srdce a plíce. Takto se odcvičí celá sada různých cviků a můžeme konstatovat, že jsme cvičením podpořili všechny dotčené vnitřní orgány.

Nei-gong je pokročilou praxí, která vychází z meditativní mysli a představy, která vede tělo čímž je příslušný účinek výrazně umocněn. (to však vyžaduje schopnost umět sladit pohyb, pozornost a dech)

Své životy tvoříme svými představami. Je to dokonalý neigong a pokud se nám naše vize plní, je to důkaz, že to děláme opravdu dobře.